Už tretíkrát v histórii našej školy 15 žiakov študijného odboru staviteľ absolvovalo trojtýždňovú odbornú stáž vo vzdelávacom stredisku Vitalis v Schkeuditz, Lipsko. Dom nie sú len múry a strecha. Je to priestor, ktorý dokáže myslieť, dýchať, komunikovať a meniť sa podľa potrieb jeho majiteľov. Už pri jeho návrhu a následne realizácii berú projektanti do úvahy najnovšie trendy v stavebníctve, energetickú nenáročnosť a flexibilitu. Budúci architekti, projektanti či stavbyvedúci dokážu aplikovať to čo sa naučili vo Vitalis do svojej budúcej profesie:
Mgr. Katarína Mészárosová
Projektová koordinátorka
Ak by sme si položili otázku, ako vychovať úspešného človeka, absolventa odboru staviteľstvo, nedokázali by sme odpovedať jednoznačne. Problematika výchovy novej generácie, obzvlášť v súčasnosti, je vecou komplexného prístupu a prelínania rôznych stratégií. Od tradičných po inovatívne, rešpektujúce regionálne zvláštnosti až po získavanie skúseností v zahraničí. Mohli by sme sa domnievať, že globalizácia a jej vplyv na výchovu a vzdelávanie hrá kľúčovú úlohu v tomto procese a neboli by sme ďaleko od pravdy. Určite, nie je všeliekom a jediným správnym riešením. Avšak internacionalizácia, učenie sa od iných, čerpanie skúseností zo zahraničia, či výmena príkladov dobrej praxe je tým správnym mixom, ktorý umožní žiakom profesijne a ľudsky rásť. Nie je to len o nich, veď kľúčovú úlohu v ich formovaní majú aj učitelia a mentori. Vďaka úsiliu projektového tímu na škole sa darí vychovávať generáciu mladých, jazykovo aj odborne zdatných budúcich projektantov, architektov a v neposlednom rade tolerantných a zodpovedných osobností. Napĺňame myšlienky a vízie, vďaka ktorým stojí Európska únia na pevných základoch. V multikultúrnom, jazykovo rozmanitom prostredí vzdelávacej inštitúcie Vitalis v meste Schkeuditz (Nemecko) sa žiaci prvýkrát stretávajú s požiadavkami typickými pre zahraničné firmy. Učitelia, ktorí sprevádzajú žiakov a vyučujú odborné predmety, získavajú cenné poznatky, ktoré neskôr priamo zaraďujú do svojej pedagogickej praxe. Prioritou je vzdelávanie v oblasti tzv. zelenej výstavby, rešpektovanie princípov environmentálneho prístupu a využívanie tzv. smart technológií v projektovaní stavieb. Počas troch týždňov odbornej praxe sa žiaci naučia ako projektovať stavby, využívať najmodernejšie smart technológie, citlivo vnímať súlad bytovej otázky a životného prostredia. Vďaka finančným prostriedkom získaným z grantov EÚ sa nám darí skvalitňovať študijný odbor - staviteľstvo, nachádzať perspektívnych partnerov z radov zahraničných a domácich firiem a prinášať najnovšie trendy z oblasti staviteľstva.
Mgr. Katarína Mészárosová
Projektová koordinátorka
Dňa 16.12.2022 naša škola zorganizovala Disemnačný deň - šírenie projektových výstupov a ich dopad na školu v tomto školskom roku. Jeho cieľom bolo zdieľať priamy a nepriamy prínos projektov v rámci programu Erasmus+ na skvalitnenie odborného vydelávania a jeho dopad na každodenný život účastníkov mobilitných aktivít. Cieľovou skupinou diseminácie boli odborní pedagogickí pracovníci a zamestnanci školy.
V tomto školskom roku aktívne pracujeme v 4 projektoch, ktoré sú spolufinancované z prostriedkov EÚ:
Mgr. Katarína Kučerová
Projektová koordinátorka
V rámci šírenia výsledkov projektovej činnosti účastníci odbornej stáže v Nemecku a mobilitných aktivít prezentovali svoje skúsenosti, zážitky a nadobudnuté zručnosti žiakom a pedagógom školy dňa 19.12.2022. Prezentácia sa týkala dvoch projektov:
Mgr. Katarína Kučerová
Projektová koordinátorka
Dňa 09.02.2023 sme v rámci diseminačných aktivít programu Erasmus+ navštívili showroom firmy Hanna s.r.o. Komárno. Firma Hanna s.r.o. sa v regióne južného Slovenska zaoberá navrhovaním a inštaláciou inteligentných komponentov LOXONE do domácností. Časť žiakov už absolvovala pracovnú stáž vo Vitalise v Nemecku, kde sa naučili základy programovania a inštalácie systému LOXONE. Druhá časť žiakov čaká na ďalší turnus na prelome júna a júla 2023. Trojtýždňová pracovná stáž je veľmi dôležitým prvkom neformálneho vzdelávacieho modulu Smart Home, kde sa žiaci oboznamujú s filozofiou inteligentných domácností a spôsobmi, ako ich zakomponovať do svojich návrhov bytových riešení.
Odborným garantom projektov je Ing. Ildikó Horváthová, odbornými partnermi sú Ing. Rácz firma Hanna Komárno) a Attila Kučera, Senior Project manager z firmy Maxnetwork Veľké Úľany.
Realizácia projektov sa uskutočnila z prostriedkov EÚ.
2022-1-SK01-KA121-VET-000058829
2021-1-SK01-KA122-VET-000017856
Mgr. Katarína Kučerová
Projektová koordinátorka